"Čekárna" pro vojáky |
Na samém okraji Vojenského újezdu Březina se nedaleko obce Radslavice nachází do jisté míry tajuplný objekt, podle svého účelu nazvaný „Granátka“. Betonovou deskou je (snad) jeho dokončení datováno k 22. listopadu roku 1938, tedy do období značně pohnutého.
Podle dochovaných archivních pramenů můžeme sice konstatovat, že jde o součást provorepublikové granátometné střelnice, můžeme však pouze vyvozovat, jak a zda vůbec v něm probíhal výcvik. Stejně tak nemáme žádné přímé doklady o tom, zda byl využit německou armádou při jejím výcvikovém úsilí, nebo byl využit poválečně. Co však můžeme říci bezpečně je skutečnost, že po vzniku Truppenübungsplatz Wischau se objekt nacházel v prostoru výcvikové plochy Granat Werferbahn – tedy plochy pro nácvik hodu granátem (teoreticky i na pohyblivé cíle). Lze se tak právem domnívat, že byla Granátka využita pro výcvik německé armády. Poválečné využití objektu není doložené, i když se vyskytují jisté signály o možném využití, například jednotkami Lidových milic. Tato informace však není nijak fakticky podložená.
Pokračování "čekárny" |
Objekt má poměrně složitý půdorys, funkčně je celá stavba rozdělena na několik částí. Dvě lomené, zrcadlově souměrné chodby sloužily zřejmě jako „čekárny“ pro vojáky nacvičující hod granátem. V těchto částech se také dochovaly pozůstatky laviček uchycených ve stěnách. Další část objektu je rozdělena do tří ramen pro samotný nácvik. V prvním z nich se pravděpodobně cvičil hod granátem ze stoje, v dalším hod granátem v kleče. Prostřední rameno, které je užší než zbylé dvě mohlo být nejspíše velitelským a pozorovacím stanovištěm. Ve všech ramenech se nachází výklenky ve stěnách, snad sloužící jako úkryty pro instruktory, kteří odtud mohli vydávat rozkazy, a zároveň nepřekážet cvičícím vojákům.
Ačkoliv je celý objekt svými rameny a chodbami zrcadlově rovnoměrný, je zcela patrné jeho zasazení do velmi mírného svahu – svědčí o tom dvoje schody, umístěné pouze na jedné straně objektu. Zajímavé je také stavební provedení stěn objektu, které jsou z velké části uvnitř zešikmené - zužující se od stropu k podlaze. Dle spár v betonu usuzujeme, že byl objekt betonován minimálně ve třech etapách. V současné době se Granátka nachází v lesním porostu a bohužel jsou její stěny trhány kořeny stromů. Mimo těchto puklin je objekt v poměrně zachovalém stavu.
Jiří Suchánek
Zdroje:
Vlastní průzkum 22. 4. 2007
www.ropiky.net
Fotogalerie
Centrální chodba |
Stanoviště pro odhod vkleče |
Stanoviště pro odhod vestoje |
Výklenek ve stěně |
Druhá "čekárna" | Konzle pro upevnění laviček |
Celkový pohled na odhoziště |